Za wielkim chińskim murem

Chiny… tajemniczy, zamknięty za Wielkim Murem kraj, o którym krąży wiele mitów.

Na pewno jest to jedno z największych państw na świecie, 31 razy większe od Polski, zwane Państwem Środka. Genezy tej nazwy należy szukać jeszcze przed erą odkryć geograficznych, kiedy to uważano, że Chiny leżą centralnie wobec „czterech mórz”. Ponadto nazwę państwa w języku mandaryńskim „zhōng guó” tłumaczy się właśnie w tan sposób.

linie (23)http://www.coslychacwbiznesie.pl/assets/13054528_l.jpg

Źródło: „coslychacwbiznesie.pl”

linie (23)Chiny to kraj o niesamowicie bogatej kulturze i barwnej historii, który w naszych czasach urósł do rozmiaru gospodarczej potęgi. Należy pamiętać, że cywilizacja chińska swego czasu znacznie wyprzedzała europejską. To stąd wywodzą się takie wynalazki jak:

- papier (105 r. n.e.) – pierwotnie służył do pakowania, potem do pisania, a około 1300 roku zaczęto go wykorzystywać w formie papieru toaletowego na cesarskim dworze. Produkowano z niego także papierowe pieniądze i torebki do herbaty.

- druk – już w IX w. stworzono pierwszą drukowana książkę, a w XI w. zaczęto wykorzystywać w druku ruchomą czcionkę.

proch – został wynaleziony przez alchemików już w IX w. Początkowo służył do wyrobu fajerwerków, a potem wykorzystywano go w bitwach jako granat.

- kompas - nazywany był „rybą, która wskazuje kierunek”.

Chińczycy są bardzo przywiązani do symboli, które nadają światu określony porządek i wyznaczają pewne zasady postępowania. Bardzo chętnie zakupują przeróżne talizmany i ptaszkiamulety, które towarzyszą im przez całe życie. Ich właściciele wierzą, że to właśnie te symbole chronią ich przed zagrożeniem i przynoszą im szczęście. Wierzy się tu w cztery cudowne zwierzęta:

feniksa, który utożsamiany jest z bogiem wiatru.

- smoka, który jest jedną z najważniejszych istot w mitologii chińskiej i chyba najbardziej charakterystycznym zwierzęciem kojarzonym z Chinami. Symbolizuje dobroć i szczęście.

- żółwia, który kryje w sobie tajemnice Nieba i Ziemi. Jego pancerz to sklepienie niebieskie, a spód to płaska tarcza Ziemi. Dla wielu jest symbolem niezmiennej trwałości i niezależności.

- jednorożca, który różni się wyraźnie od europejskiego odpowiednika. Mógł posiadać dwa, a nawet trzy rogi i jest kojarzony z dobrocią.

Więcej o tej ciekawej i egzotycznej dla nas Europejczyków japonkakulturze znajdziecie w powieściach, które przenoszą Czytelnika za Wielki Mur:

Kliknij na okładkę a przeniesiesz się na stronę konkretnego wpisu :-)

HANNAH TUNNICLIFFE

Okładka książki Kolor herbaty

„KOLOR HERBATY”

 

 

 

 

blog6XIAOLU GUO

Okładka książki 20 odsłon zachłannej młodości

„20 ODSŁON ZACHŁANNEJ MŁODOŚCI”

 

 

 

 

 

blog6WILLIAM SOMERSET MAUGHAM

Okładka książki Malowany welon

„MALOWANY WELON”

blog6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

… czyli moje przemyślenia o książkach i książeczkach, które przeczytałam lub kiedyś przeczytam.


  • RSS