Wokół greckich wysp i wysepek

Grecja bywa często celem turystycznych wycieczek europejczyków i nie tylko. Z racji swojego położenia jest bloggrecjaatrakcyjna przez cały rok. Traktuje się ją jako kontynuatorkę starożytnej tradycji.  Długa historia i bogate dziedzictwo kulturowe Grecji są warte poznania i zgłębienia.

Jeśli wybierzemy się do tego pięknego kraju położonego na półwyspie Bałkańskim, otoczonego czterema morzami i posiadającego w swoich granicach ponad 6000 wysp i wysepek nie powinniśmy zapominać o takich miejscach jak:blogsłońce

Ateny – stolica państwa i jedno z najstarszych miast w Europie. To tutaj narodziła sią demokracja, zachodnia filozofia, igrzyska olimpijskie, nauki polityczne oraz główne zasady i twierdzenia matematyczne. Stąd wywodzą się takie gatunki literackie jak dramat i komedia. Akropol w Atenach to najsłynniejsze na świecie wzgórze, które trzeba zobaczyć. 156-metrowa skała, dominuje nad miastem i Jest dobrze widoczna z każdej części Aten. W V i IV wieku wzniesiono tu wiele wspaniałych świątyń, z których do dzisiaj pozostały ruiny. W starożytnej cywilizacji akropole były popularnymi miejscami i oznaczały tyle co „górne miasta”.

Znany z mitologii Olimp – góra o wysokości 2917 m. n. p. m. Po raz pierwszy został zdobyty przez człowieka w 1913 r., a do tego czasu pozostawał niezdobyty jako siedziba bogów. W 1937 r. utworzono tu park narodowy.

Zespół Klasztorów Prawosławnych Meteory, które zostały wybudowane na górskich szczytach, dosłownie zawieszone w powietrzu na wysokich piaskowcowych skałach. Z 24 majestatycznych budowli pozostało jedynie pięć, z czego cztery można zwiedzać: św. Warlaama, Przemienienia Pańskiego, Roussanos i św. Stefana. Mnisi potrzebowali izolacji od otaczającego świata i stąd zakładanie siedzib w tak niedostępnych miejscach. Do cywilizacji prowadziły specjalne kładki, czasem wykorzystywano kosze. Dziś na teren klasztorów można dostać się kamiennymi schodami. Warto wspiąć się po nich, aby obejrzeć te prawdziwe muzea bizantyńskiej sztuki z pięknymi ikonami, starymi manuskryptami niesamowitymi mozaikami i freskami oraz relikwiami.

Delfy usytuowane na wysokości 700 m. n.p.m. i związane z najważniejszym ośrodkiem kultu Apollina w Grecji.

Korynt, który swój rozkwit przeżywał w VII w.p.n.e., a obecnie można tu zobaczyć ruiny świątyni Apolla. To tu również w 51 roku wygłaszał swoje kazania do Koryntian św. Paweł.

Mykeny z wejściem na Akropol Mykeński ze słynną  Bramą Lwów i ruinami pałacu.

Termopile znane ze sławnej bitwy między Spartanami a Persami, która miała miejsce w 480 r. p.n.e.

Warto wiedzieć, że mieszkańcy Grecji zarówno w starożytności, jak i dzisiaj nazywają siebie Hellenami, a kraj swój Helladą.

Ogólnie przyjętym zwyczajem jest świętowanie dnia imienia świętego, które noszą, czyli coś na kształt naszych imienin, a nie własne urodziny.blogoliwki

Należy pamiętać, że machanie otwartą dłonią uznawane jest za zniewagę.

Jeśli natomiast macie ochotę na greckie klimaty nie ruszając się z własnego fotela to polecam następujące powieści:KWIATKI BIAŁE

Kliknij na okładkę a przeniesiesz się na stronę konkretnego wpisu 8-)

ALYSON NOËL

Greckie wakacje - Alyson Noël

„GRECKIE WAKACJE”

 

 

 

 

bratkiBELINDA JONES

Okładka książki Poza błękitem oceanu

„POZA BŁĘKITEM OCEANU”

 

 

 

 

bratkiYVETTE MANESSIS CORPORON

Okładka książki Szept cyprysów

SZEPT CYPRYSÓW”

 

 

 

 

bratkiLOUISE CANDLISH

Okładka książki Od kiedy cię nie ma

„OD KIEDY CIĘ NIE MA”

 

 

 

 

bratki

… czyli moje przemyślenia o książkach i książeczkach, które przeczytałam lub kiedyś przeczytam.


  • RSS