W kraju kwitnącej wiśni

Japonia… fascynująca kultura, ciekawa tradycja, subtelna i delikatna Japoniasztuka, język składający się z ponad dwóch tysięcy znaków i uznany za jeden z najtrudniejszych na świecie, kolorowe, piękne stroje – kimona, będące symbolem tego kraju, cudne tkaniny niczym malowane obrazy,

ale także…

ponad tysiąc wysp i wysepek w ogromnej części niezamieszkanych, orzeźwiająca morska bryza, mnóstwo rowerów na ulicach i ogólnie panujący tu ład, porządek i perfekcja.

różowiutkie

Japonia to również symbolika i rytuały, które nabierają w tej kulturze szczególnego znaczenia:

Chanoyu to rytuał picia herbaty, którego początki sięgają XIV wieku. Herbata sprowadzana z Chin była wówczas towarem bardzo drogim i luksusowym. Nie wszyscy mogli sobie pozwolić na taki rarytas. Ponieważ napar miał właściwości pobudzające, pierwszymi degustatorami napoju stali się mnisi buddyjscy i za ich sprawą zwyczaj ten stopniowo obejmował całą Japonię. Tworzono specjalne pawilony herbaciane – piękne miejsca o bogatym wystroju, gdzie Japończycy mogli spotykać się i delektować herbatą, której przygotowywanie, parzenie i picie filizankastało się prawdziwym obrzędem. W Japonii znane są także szkoły herbaciane, które uczą rytuału chanoyu dziewczęta, które wychodząc za mąż powinny tę umiejętność posiadać.

Kwiat wiśni (sakura) symbolizuje piękno i ulotność natury. Jest również oznaką życia samuraja właśnie ze względu na cechy ulotności i przemijania.kwiat_wisni

Kwiat śliwy (ume) jest oznaką długiego życia, a drzewo śliwy jest symbolem zimy, ponieważ (co charakterystyczne) właśnie w tym okresie zakwita. W malarstwie japońskim często zobaczyć możemy motyw kwitnącej śliwy pokrytej śniegiem. Kwiaty śliwy symbolizują również kobiecą czystość i niewinność.

Irys (shobu) występuje powszechnie w całej Japonii i ma właściwości wzmacniające, daje siłę i energię. Jest też zakorzeniony w japońskiej tradycji – na dzień przed Świętem Chłopców wieszało się liście irysa pod sklepieniem dachu. Liście irysa mają kształt miecza i symbolizują ducha wojownika. W dawnych czasach na japońskich wyspach istniały całe ogrody irysów.

Kwiat lotosu (hasu) jest nazywany kwiatem życia. W religii buddyjskiej lotosuważany jest za symbol narodzin i ściśle wiąże się z nieśmiertelnością.

Kasztan (kachiguri) to oznaka sukcesu, ponieważ słowo „kachi” w języku japońskim oznacza zwycięstwo.

Niepowtarzalny klimat Kraju Kwitnącej Wiśni oddają powieści zamieszczone poniżej:

Kliknij na okładkę a przeniesiesz się na stronę konkretnego wpisu :)

 

ARTHUR GOLDEN

Wyznania gejszy

„WYZNANIA GEJSZY”

 

 

 

 

kwietny  JUN’ICHI WATANABE

Za kwietnymi polami

„ZA KWIETNYMI POLAMI”

 

 

 

 

kwietny

 KOBO ABE

Kobieta z wydm

„KOBIETA Z WYDM”

 

 

 

 

kwietny

 REI KIMURA

Motyl na wietrze

„MOTYL NA WIETRZE”

 

 

 

 

kwietny

 

 

 

… czyli moje przemyślenia o książkach i książeczkach, które przeczytałam lub kiedyś przeczytam.


  • RSS