NAGRODA PULITZERA

Nagroda Pulitzera przyznawana jest za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki. Ufundował ją w 1917 roku amerykański dziennikarz i wydawca węgierskiego pochodzenia -  Joseph Pulitzer. Pierwsze nagrody rozdano 4 czerwca tego samego roku. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia w Stanach Zjednoczonych.

Gen pulitzer.jpg

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nagroda_Pulitzera

W dziedzinie literatury nagrodę otrzymali:

1918 rok: „His Family” -  Ernest Poole
1919 rok: „The Magnificent Ambersons” – Booth Tarkington 
subtelny

 

1920 rok: Nie przyznano nagrody
1921 rok: „Wiek niewinności” - Edith Wharton
1922 rok: „Smuga słońca” – Booth Tarkington
1923 rok: „Jeden z nas” – Willa Cather
1924 rok: „The Able McLaughlins” – Margaret Wilson
1925 rok: „So Big” – Edna Ferber
1926 rok: „Arrowsmith” – Sinclair Lewis (odrzucona nagroda)
1927 rok: „Early Autumn”- Louis Bromfield
1928 rok: „Most San Luis Rey” – Thornton Wilder
1929 rok: „Scarlet Sister Mary” – Julia Peterkin 
subtelny

 

1930 rok: „Laughing Boy” – Oliver La Farge
1931 rok: „Years of Grace” – Margaret Ayer Barnes
1932 rok: „Łaskawa ziemia”- Pearl S. Buck
1933 rok: „The Store” – Thomas Sigismund Stribling
1934 rok: „Lamb in His Bosom” – Caroline Miller
1935 rok: „Now in November” – Josephine Winslow Johnson
1936 rok: „Honey in the Horn” – Harold L. Davis
1937 rok: „Przeminęło z wiatrem” - Margaret Mitchell
1938 rok: „The Late George Apley” – John Phillips Marquand
1939 rok: „Roczniak” - Marjorie Kinnan Rawlings 
subtelny

 

1940 rok: „Grona gniewu” – John Steinbeck
1941 rok: Nie przyznano nagrody
1942 rok: „In This Our Life” – Ellen Glasgow
1943 rok: „Dragon’s Teeth” – Upton Sinclair
1944 rok: „Journey in the Dark” – Martin Flavin
1945 rok: „A Bell for Adano” – John Hersey
1946 rok: Nie przyznano nagrody
1947 rok: „Gubernator” – Robert Penn Warren
1948 rok: „Tales of the South Pacific James A. Michener
1949 rok: „Guard of Honor” – James Gould Cozzens
subtelny

 

1950 rok: „Droga na zachód” – A. B. Guthrie, Jr.
1951 rok: „The Town” – Conrad Richter
1952 rok: „Bunt na okręcie”- Herman Wouk
1953 rok: „Stary człowiek i morze” - Ernest Hemingway
1954 rok: Nie przyznano nagrody
1955 rok: „Przypowieść” - William Faulkner
1956 rok: „Andersonville” – MacKinlay Kantor
1957 rok: Nie przyznano nagrody
1958 rok: „A Death in the Family” – James Agee (nagroda  przyznana pośmiertnie)
1959 rok: „Podróże Jaimiego McPheetersa” - Robert Lewis Taylor
subtelny

 

1960 rok: „Advise and Consent” – Allen Drury
1961 rok: „Zabić drozda” – Harper Lee
1962 rok: „Oścień smutku” – Edwin O’Connor
1963 rok: „Koniokrady” William Faulkner (nagroda przyznana pośmiertnie)
1964 rok: Nie przyznano nagrody
1965 rok: „The Keepers of the House” – Shirley Ann Grau
1966 rok: „The Collected Stories of Katherine Anne Porter” – Katherine Anne Porter (opowiadania drukowane w zbiorach: Biały koń, biały jeździec”,Wino po południu”)
1967 rok: „Fachman” – Bernard Malamud
1968 rok: „Wyznania Nata Turnera” – William Styron
1969 rok: „Dom utkany ze świtu” – N. Scott Momaday 

subtelny

 

1970 rok: „Zły charakter”Jean Stafford
1971 rok: Nie przyznano nagrody
1972 rok: „Angle of Repose” – Wallace Stegner
1973 rok: „The Optimist’s Daughter” – Eudora Welty
1974 rok: Nie przyznano nagrody
1975 rok:  „The Killer Angels” – Michael Shaara
1976 rok: „Dar Humboldta” – Saul Bellow
1977 rok: Nie przyznano nagrody
1978 rok: „Elbow Room” – James Alan McPherson
1979 rok: „The Stories of John Cheever” – John Cheever (opowiadania drukowane w zbiorach: „Wykształcona Amerykanka”, „Cnotliwa Klaryssa”, „Miasto pogrzebanych nadziei”, „Miłosna ballada”, „Włamywacz z Shady Hill”)

linia bańki
Do finału konkursu przechodzą zazwyczaj trzy nominowane książki. Od 1980 roku do publicznej wiadomości podawani są, obok zwycięzcy, także pozostali finaliści. W kolejnych latach nagrodę przyznano:
1980 rok:
  • „Pieśń kata” – Norman Mailer 
  • „Ptasiek” - William Wharton
  • „Cień pisarza”Philip Roth
 1981 rok:
  • „Sprzysiężenie osłów” – John Kennedy Toole (nagroda przyznana pośmiertnie)
  • „Godric” – Frederick Buechner
  • „Do zobaczenia jutro”William Maxwell
 1982 rok:
  • „Jesteś bogaty, Króliku” - John Updike
  • „Na powitanie dnia”  – Robert Stone
  • „Dom nad jeziorem smutku” - Marilynne Robinson 
 1983 rok:
  • „Kolor purpury” – Alice Walker
  • „Obiad w restauracji dla samotnych” - Anne Tyler 
  • „Rabbis and Wives” – Chaim Grade
 1984 rok:
  • „Chwasty” – William Kennedy 
  • „Katedra” - Raymond Carver
  • „Wielka draka” - Thomas Berger
 1985 rok:
  • „Sprawy zagraniczne” – Alison Lurie
  • „I Wish This War Were Over” – Diana O’Hehir 
  • „Leaving the Land” – Douglas Unger

1986 rok:

  • „Na południe od Brazos” – Larry McMurtry
  • „Przypadkowy turysta” - Anne Tyler
  • „Continental Drift”- Russell Banks 
 1987 rok:
  • „A Summons to Memphis” – Peter Taylor
  • „Raj” – Donald Barthelme
  • „Whites” – Norman Rush 
 1988 rok:
  • „Umiłowana” – Toni Morrison 
  • „Persian Nights” – Diane Johnson
  • „That Night” – Alice McDermott
 1989 rok:
  • „Lekcje oddychania” – Anne Tyler
  • „Where I’m Calling From” – Raymond Carver 
 1990 rok: 
  • „Mambo Kings śpiewają o miłości”- Oscar Hijuelos
  • „Billy Bathgate” – E. L. Doctorow
 1991 rok:
  • „Rabbit at Rest” – John Updike
  • „Mean Spirit” – Linda Hogan
  • „Rzeczy, które nieśli”Tim O’Brien 
 1992 rok:
  • „Tysiąc akrów” – Jane Smiley
  • „Jernigan” – David Gates
  • „Lila: Rozprawa o moralności”- Robert M. Pirsig
  • „Mao II” – Don DeLillo 
 1993 rok:
  • „A Good Scent from a Strange Mountain” – Robert Olen Butler
  • „At Weddings and Wakes” – Alice McDermott
  • „Czarna topiel” – Joyce Carol Oates
 1994 rok:
  • „Kroniki portowe” – E. Annie Proulx 
  • „The Collected Stories” – Reynolds Price
  • „Operacja Shylock”Philip Roth
 1995 rok:
  • „Kronika ryta w kamieniu” – Carol Shields
  • „The Collected Stories” – Grace Paley (częściowo wydane w zbiorze „Gdzie Indziej”)
  • „Po to żyłem” - Joyce Carol Oates
 1996 rok:
  • „Independence Day” – Richard Ford
  • „Mr. Ives’ Christmas” – Oscar Hijuelos
  • „Teatr Sabata”Philip Roth 
 1997 rok:
  • „Martin Dressler: Opowieść o amerykańskim marzycielu” – Steven Millhauser
  • „The Manikin” – Joanna Scott
  • „Otwarte przestworza i inne opowiadania” - Ursula K. Le Guin

1998 rok:

  • „Amerykańska sielanka” – Philip Roth
  • „Bear and His Daughter: Stories” – Robert Stone 
  • „Podziemia”Don DeLillo
1999 rok:
  • „Godziny” – Michael Cunningham
  • „Cloudsplitter” – Russell Banks
  • „Biblia jadowitego drzewa”Barbara Kingsolver
2000 rok:
  • „Tłumacz chorób” – Jhumpa Lahiri
  • „Close Range: Wyoming Stories” – Annie Proulx 
  • „Oczekiwanie”Ha Jin
2001 rok:
  • „The Amazing Adventures of Kavalier & Clay” Michael Chabon 
  • „Blondynka” - Joyce Carol Oates
  • „The Quick and the Dead” – Joy Williams
2002 rok:
  • „Koniec Empire Falls” – Richard Russo
  • „Korekty”- Jonathan Franzen 
  • „John Henry Days” – Colson Whitehead
2003 rok:
  • „Middlesex” – Jeffrey Eugenides
  • „Servants of the Map: Stories” – Andrea Barrett 
  • „You Are Not a Stranger Here” – Adam Haslett
2004 rok:
  • „Znany świat” – Edward P. Jones
  • „American Woman” – Susan Choi
  • „Evidence of Things Unseen” – Marianne Wiggins
2005 rok:
  • „Gilead” - Marilynne Robinson 
  • „An Unfinished Season” - Ward Just
  • „War Trash” - Ha Jin
2006 rok:
  • „March” - Geraldine Brooks
  • „The Bright Forever” – Lee Martin
  • „Marsz” – E. L. Doctorow 
2007 rok:
  • „Droga”Cormac McCarthy
  • „After This” – Alice McDermott 
  • „The Echo Maker” - Richard Powers
2008 rok: 
  • „Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao” – Junot Díaz
  • „Shakespeare’s Kitchen” – Lore Segal
  • „Drzewo dymu” – Denis Johnson
2009 rok:
  • „Okruchy codzienności”Elizabeth Strout
  • „All Souls” – Christine Schutt
  • „The Plague of Doves” – Louise Erdrich
2010 rok:
  • „Majsterka” – Paul Harding
  • „In Other Rooms, Other Wonders” – Daniyal Mueenuddin 
  • „Love in Infant Monkeys” – Lydia Millet
2011 rok:
  • „Zanim dopadnie nas czas”Jennifer Egan
  • „The Privileges” – Jonathan Dee 
  • „Kiedy ulegnę”Chang-Rae Lee
2012 rok: Nie przyznano nagrody. 
  • „Train Dreams” – Denis Johnson
  • „Swamplandia!” – Karen Russell
  • „The Pale King” – David Foster Wallace
2013 rok: 
  • „Syn zarządcy sierocińca”Adam Johnson
  • „What We Talk About When We Talk About Anne Frank” – Nathan Englander
  • „Dziecko śniegu” – Eowyn Ivey
2014 rok:
  • „Szczygieł” – Donna Tartt
  • „Syn” - Philip Meyer
  • „The Woman Who Lost Her Soul” – Bob Shacochis
2015 rok:
  • „Światło, którego nie widać” – Anthony Doerr
  • „Let Me Be Frank With You” – Richard Ford
  • „Lovely, Dark, Deep” – Joyce Carol Oates
  • „The Moor’s Account” – Laila Lalami
2016 rok:
  • „Sympatyk” – Viet Thanh Nguyen
  • „Get in Trouble” - Kelly Link
  • „Maud’s Line” – Margaret Verble

2017 rok:

  • „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” – Colson Whitehead
  • „Imagine Me Gone” – Adam Haslett
  • „The Sport of Kings” – C.E. Morgan
 
liniapuls
*przetłumaczone na język polski
*dostępne w oryginale
*przecztałam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

… czyli moje przemyślenia o książkach i książeczkach, które przeczytałam lub kiedyś przeczytam.


  • RSS