Na carskim dworze

Od wielkiego księcia moskiewskiego Iwana IV Groźnego blogrosjakoronowanego w 1547 r. na „Cara Wszechrusi” rozpoczyna się w Rosji okres caratu. Trwa on (później już jako cesarstwo) w zasadzie nieprzerwanie do 1917 roku czyli do końca panowania na carskim dworze dynastii Romanowów, którzy rządzili imperium rosyjskim przez 304 lata.

Warto wspomnieć o Carskim Siole - kompleksie pałacowo-parkowym założonym w XVIII w. przez Katarzynę I na nierównych i bagiennych terenach pod Petersburgiem, które otrzymała od swego męża cara Piotra I. Tę letnią rezydencję carów wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. To jedna z najznakomitszych rezydencji w stylu rosyjskiego baroku

CARSKIE SIOŁO
Pałac z Bursztynową Komnatą w Carskim Siole Ermitaż w Carskim Siole

Pałac Zimowy w Petersburgu położony nad brzegiem rzeki Newy budowany był w połowie XVIII w. w stylu barokowym dla Elżbiety. Był to piąty z kolei pałac Zimowy w Petersburgu. Pierwszy pod nazwą domu Zimowego powstał w początkach XVIII w. na brzegu Zimowego Kanału dla cara Piotra I. Do 1905 r. była to zimowa rezydencja carów Rosji.

PAŁAC ZIMOWY
Winterpalast zwei seiten2.JPG Pałac Zimowy od strony miasta

Klasycystyczny kompleks pałacowo-parkowy w Pawłowsku to najmłodsza rezydencja carów założona w drugiej połowie XVIII w. Leży możę nieco na uboczu i nie jest tak oblegany przez turystów jak Peterhof czy Carskie Sioło, ale równie dużo ma do zaoferowania zwiedzającym.

PAWŁOWSK

Peterhof to ulubiona letnia rezydencja założyciela Petersburga – Piotra Wielkiego. Na powierzchni ponad tysiąca hektarów zbudowano oprócz pałacu około 30 budowli, pawilonów i ponad 100 fontann. Pałac położony jest nad Zatoką Fińską. Sam car, Piotr Wielki zaprojektował układ Wielkiego Pałacu zbudowanego na wzór Wersalu.  Peterhof jest nie bez przesady nazywany jednym z najpiękniejszych i najbogatszych pałaców całego świata.

PETERHOF
Peterhof_0b04637ada.jpg peterhof-2.jpg

 Wiele literatury powstało na ten temat, ja jednak wybieram te pozycje, w których fakty historyczne zostały ubrane w fikcję literacką. rosjaDlaczego?… Ponieważ dzięki temu stają się dla mnie bardziej interesujące i mocniej działają na moją wyobraźnię. Oto niektóre z nich:

Kliknij na okładkę a przeniesiesz się na stronę konkretnego wpisu :)

 ELLEN ALPSTEN

Caryca

„CARYCA”

 

 

 

 

liniapodkreslnik

 CAROLLY ERICKSON

Córka carycy

„CÓRKA CARYCY”

 

 

 

 

liniapodkreslnikKRISTIN HANNAH

Okładka książki Zimowy ogród

„ZIMOWY OGRÓD”

 

 

 

 

liniapodkreslnik

 

 

 

 

 

 

 

… czyli moje przemyślenia o książkach i książeczkach, które przeczytałam lub kiedyś przeczytam.


  • RSS