Indyjski collage

Zanim zabierzemy się za lekturę powieści, która przeniesie nas INDIEw indyjskie klimaty, o samym kraju słów kilka…

 

Nie ma chyba drugiego miejsca na Ziemi, które wzbudza tak skrajne emocje wśród podróżników i turystów jak Indie. Intensywne kolorem, kapiące bogactwem, niesamowicie brudne i upalnie męczące. Ten ogromny kontrast fascynuje, urozmaicenie krajobrazowe i kulturowe jest ogromne, ale na wielu płaszczyznach pojawia się też mnóstwo sprzeczności. Atrakcji turystycznych jest naprawdę wiele i trzeba by spędzić w tym kraju dużo czasu aby je wszystkie zobaczyć. Jedni Indie kochają i wielokrotnie tam wracają, inni wręcz nienawidzą i nie chcą tu wracać…

linie (44)Różnorodność krajobrazów jest ogromna. Od gorących i zielonych Indii południowych, przez pustynne wnętrze subkontynentu, atrakcyjne turystycznie wybrzeże Goa- indyjski stan położony nad Morzem Arabskim, pustynie Radżastanu, dżungle, pola ryżowe, plantacje herbaciane, a na północy zaśnieżone szczyty Himalajów – podróżując przez Indie z północy na południe (lub odwrotnie) można odnieść wrażenie, że w tym kraju jest dosłownie wszystko. Nawet w ciągu jednego dnia można zobaczyć śnieg w górach i dżunglę, pustynie i rozlewiska. Każdy znajdzie tu coś dla siebie…blogptaki

Indie podzielone są na 28 stanów, 6 terytoriów związkowych i 1 terytorium stołeczne. Później w drugim rzędzie dzielą się na 591 dystryktów. Językiem oficjalnym jest hindi. Język angielski pełni rolę języka pomocniczego, łącznikowego. Ponadto jest 21 języków konstytucyjnych, dopuszczanych jako języki wykładowe i urzędowe. Mozaika wyznaniowa obejmuje wiele religii: hinduiści, muzułmanie, chrześcijanie, buddyści, sikhowie i wyznawcy innych religii min. Bhilowie – wyznawcy religii pierwotnej.

Do elementów indyjskiej kultury zaliczają się przepiękne stroje w różnorodnych barwach o intensywnym nasyceniu. Dopełnieniem wzorów na tkaninach są liczne hafty i ponaszywane cekiny, koraliki, tak aby w efekcie powstał barwny przepych. Tradycyjnym strojem kobiecym jest sari, którego upięcie wymaga wiele zręczności. Mężczyźni noszą dhoti lub lungi, ale przeniknęły też wzorce zachodnie, czyli koszula i spodnie.

Indyjska kuchnia cieszy się zasłużoną opinią znakomitej i pikantnej. Choć jest to prawdziwy raj dla wegetarian to wcale nie znaczy, że hindusi nie jadają mięsa. Jest odo dość rzadkim specjałem ponieważ zwyczajnie jest drogie. Mieszkańcy, bez względu na stopień ich zamożności, zwykle są gościnni wobec obcych przybyszów.

Pobyt w Indiach to spotkanie ze światem baśni – piękna historia zawarta gdzieś pomiędzy legendą, snem i rzeczywistością. Nowy świat dźwięków, kolorów i zapachów. Do tego świata wkroczymy razem z bohaterami powieści:

Kliknij na okładkę a przeniesiesz się na stronę konkretnego wpisu :)

 

JAVIER MORO

Szkarłatne sari

„SZKARŁATNE SARI”

Hinduska miłość

„HINDUSKA MIŁOŚĆ”

 

 

 

 

linia bambusSHILPI SOMAYA GOWDA

Sekretna córka

„SEKRETNA CÓRKA”

Okładka książki Ukochany syn

„UKOCHANY SYN”

 

 

 

 

linia bambusSHARON MAAS

Hinduskie zaślubiny

„HINDUSKIE ZAŚLUBINY”

 

 

 

 

 

linia bambusRUTH PRAWER JHABVALA

W upale i kurzu

„W UPALE I KURZU”

 

 

 

 

linia bambus

SARITA MANDANNA

Tygrysie Wzgórza

„TYGRYSIE WZGÓRZA”

 

 

 

 

linia bambus

ANA VELOSO

Woal

„WOAL”

 

 

 

 

linia bambus

THIRTY UMRIGAR

Odnaleziony świat. Opowieść z tajemniczego Bombaju

„ODNALEZIONY ŚWIAT”

 

 

 

 

linia bambusCHITRA BANERJEE DIVAKARUNI

Jedna niezwykła rzecz

„JEDNA NIEZWYKŁA RZECZ”

 

 

 

 

linia bambusCORBAN ADDISON

Wędrówka przez słońce

„WĘDRÓWKA PRZEZ SŁOŃCE”

 

 

 

 

linia bambusANURADHA ROY

Pod dachem świata

„POD DACHEM ŚWIATA”

 

 

 

 

linia bambusUMI SINHA

Okładka książki Miejsce na ziemi

„MIEJSCE NA ZIEMI”

 

 

 

 

linia bambusROSIE THOMAS

Okładka książki Kaszmirowy szal

„KASZMIROWY SZAL”

linia bambusSEJAL BADANI

Okładka książki Ślad po złamanych skrzydłach

„ŚLAD PO ZŁAMANYCH SKRZYDŁACH”

 

 

 

 

linia bambus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

… czyli moje przemyślenia o książkach i książeczkach, które przeczytałam lub kiedyś przeczytam.


  • RSS