„Ostatnia aria Mozarta” – Matt Rees

NA PÓŁCE „PRZECZYTANE” – 16.09.2017

Okładka książki Ostatnia aria Mozarta

Tłumaczenie: Ryszard Oślizło
Tytuł oryginału: Mozart’s Last Aria
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 18 sierpień 2017
ISBN: 978-83-65740-15-1
Liczba stron: 368
Okładka: Miękka 
linianiebieskaJan Chryzostom Wolfgang Amadeusz Mozart należy do grona klasyków, kompozytorów genialnych. Podczas krótkiego, zaledwie 35-letniego życia zasłynął swoimi muzycznymi kompozycjami na całym świecie. Jego przedwczesna śmierć w dniu 5 grudnia 1791 r. z jednej strony była zaskoczeniem, z drugiej zaś stanowi wciąż wielki znak zapytania. Matt Rees w swojej powieści „Ostatnia aria Mozarta” wspomina wielkiego mistrza i jego ponadczasową muzykę, ale skupia się przede wszystkim na postaci równie genialnej, choć nigdy nie docenionej siostry kompozytora Marie Anne Mozart. To ona stara się poznać i wyjaśnić okoliczności i przyczynę śmierci brata i w tym celu udaje się do Wiednia, gdzie wkracza w hermetyczny świat wolnomularstwa, w którym za życia obracał się brat. Kobieta staje się świadkiem wielu intryg, także politycznych i powoli, krok po kroku, rozwiązuje zagadkę śmierci kompozytora. Należy pamiętać, że prawdziwa przyczyna zgonu Mozarta dotąd nie została potwierdzona, a hipoteza jaką zaproponował autor w powieści „Ostatnia aria Mozarta” jest tylko jednym z kilku możliwych scenariuszy. Ponoć odpowiedzi na nurtujące pytania należy szukać w ostatniej, najbardziej nowatorskiej operze kompozytora jaką jest „Czarodziejski flet” oraz pewnej arii skomponowanej dla szczególnej osoby.
śnieg gwiazdkaMatt Rees stworzył niezwykle ciekawą, barokową opowieść o sławnych ludziach i trudnych czasach, w których intrygi, knowania i matactwa nie oszczędzały nikogo. Koniec XVIII w. w Austrii, ale także w Europie to czas, w którym otoczone aurą tajemniczości wolnomularstwo odgrywało istotne znaczenie i wywoływało coraz większy wpływ na decyzje wagi państwowej, a nawet międzynarodowej. Cele, symbole i zasady tego męskiego ugrupowania były ściśle określone i egzekwowane, a odstępstwa od przyjętych reguł surowo karane. Włączenie kobiet w szeregi masonerii wiązało się ze sprzeciwem wielu dotychczasowych członków ruchu i powodowało ogólne niezadowolenie mniej postępowych masonów.
śnieg gwiazdkaAutor podarował czytelnikom fikcyjną opowieść mocno zakorzenioną w faktach historycznych, która zdradza zasady jakimi rządziło się wolnomularstwo u schyłku XVIII w. Dzięki temu jest bardzo autentyczna i wiarygodna. Przybliża postać Wolfganga Amadeusza Mozarta – jednego z najbardziej postępowych i ponadczasowych kompozytorów, masona, który żył krótko, ale intensywnie, a jego przedwczesna śmierć stała się przyczyną wielu domysłów i spekulacji. Pozwala wreszcie poznać bliżej Nannerl – starszą siostrę kompozytora, która żyła w cieniu sławnego brata. Powieść Reesa to intrygująca historia, która swoją formą nawiązuje do jednej z sonat fortepianowych Mozarta składającej się z trzech zasadniczych części. Pierwsza to niepokój towarzyszący Nannerl, kiedy dowiaduje się o śmierci brata, druga to zaduma nad tym wydarzeniem, czyli czas spędzony w Wiedniu na poszukiwaniu prawdy i trzecia, gdzie niepokój zostaje rozładowany poprzez wyjaśnienie zagadki. Wszystkie te części nie zostały wyraźnie wyodrębnione, ale można je bez trudu odnaleźć w treści. Każdej towarzyszą inne emocje i różne tempo akcji. Podążając za Marie Anne poznajemy wiele szczegółów z życia kompozytora oraz jego rodziny. Możemy wyrobić sobie własny pogląd na tamte wydarzenia i jednocześnie ekscytować się dążeniem do prawdy, która wymaga zaangażowania i cierpliwości w poskładaniu wszystkich elementów w jedną spójną całość.
śnieg gwiazdkaLektura „Ostatniej arii Mozarta” była dla mnie fantastyczną ucztą nie tylko słowa, ale również muzyki. Dźwięki poszczególnych utworów Mozarta nieustannie towarzyszą czytelnikowi i zapraszają do sięgnięcia po kolejne mniej lub bardziej znane kompozycje. Każdy, kto poszukuje w literaturze czegoś nowego, niebanalnego z pewnością chętnie przeczyta tę interesującą powieść. Serdecznie zachęcam do lektury, a sama bardzo dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu za egzemplarz tej niezwykłej i wartościowej książki, która dostarczyła mi tylu ciekawych wrażeń.
INNE WYDANIA:
10815657 12446987 15717792 15787430 13626374

linianiebieska

Książka bierze udział w wyzwaniach:
Czytamy powieści obyczajowe; WyPożyczone; Przeczytam tyle ile mam wzrostu; Wyzwanie CZYTAMY NOWOŚCI; Wyzwanie czytelnicze 2017; Wielkobukowe wyzwanie 2017 – podróże; Łów słów; Zatytułuj się;
linianiebieska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>