„Okruchy szczęścia” – Claudia Piñeiro

NA PÓŁCE „PRZECZYTANE” – 24.05.2017

Okładka książki Okruchy szczęścia

Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko
Tytuł oryginału: Una suerte pequeña
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 26 pażdziernik 2016
ISBN: 978-83-7999-821-0
Liczba stron: 288
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
liniasercePowieść psychologiczno – obyczajowa „Okruchy szczęścia” pióra argentyńskiej pisarki Claudii Piñeiro opowiada o bezgranicznej miłości macierzyńskiej, która została wystawiona na jedną z największych prób. Marilé Lauría wybierając tzw. mniejsze zło i mając na względzie jedynie dobro własnego synka postanawia opuścić rodzinę – męża i sześcioletniego Federica.
serce5
Zapytamy co skłoniło bohaterkę do tak drastycznego kroku?…

Pewne tragiczne wydarzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym, na skutek których ginie kilkuletni chłopiec, stały się powodem ciągłych oskarżeń i szkalowania Marilé, a ona została potępiona przez otoczenie i uznana winną śmierci dziecka. W hermetycznym środowisku Temperley na przedmieściach Buenos Aires nie było miejsca na zrozumienie, tłumaczenie, nastąpił osąd i wymierzono karę, która dotknęła nie tylko Marilé, ale również jej rodzinę. Patrząc jak społeczność mści się na jej niewinnym dziecku bohaterka decyduje się na krok ostateczny. Postanawia opuścić rodzinę, zostawić syna jego ojcu i w ten sposób zapewnić mu dalsze, względnie spokojne życie. Mając świadomość bólu i cierpienia jakiego doświadczy Federico decyduje się na ten drastyczny krok, dzięki któremu ma nadzieję ochronić swoje ukochane dziecko przed jeszcze dotkliwszymi konsekwencjami.
serce5Opuszczenie dziecka to dla bohaterki największa kara. Dotkliwsza niż samobójstwo, bo dzięki niej Marilé skazuje się na śmierć za życia. Od tej pory nic już nie jest takie samo, a dalsze życie, w innym kraju, pod zmienionym nazwiskiem i wyglądem, nigdy już nie będzie normalne. Kobieta kolekcjonuje w pamięci tylko nieliczne jasne chwile, niczym drobne okruchy szczęścia, ulotne, nietrwałe i kruche. Niestety bolesna przeszłość, dużo bardziej realna i rzeczywista wraca do niej we wspomnieniach i w przykrej świadomości.
serce5Po dwudziestu latach od tamtych tragicznych wydarzeń bohaterka wraca do Argentyny pod pretekstem wypełniania obowiązków zawodowych jako Mary Lohan. Ten szaleńczy krok to ogromne ryzyko, które jednak decyduje się podjąć, aby jeszcze raz, choćby z daleka, ujrzeć swoje dziecko. Z własnej woli wkracza ponownie do „paszczy lwa” narażając się na rozpoznanie, ból i cierpienie. Czy czeka ją za to nagroda?…
serce5Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła wydarzenia z przeszłości, łącząc je z czasem teraźniejszym. Bohaterka, przepełniona żalem matka, siedząc w samolocie do Buenos Aires pisze dziennik, w którym opowiada o tamtych przykrych wydarzeniach. Robi to z myślą o swoim synu, nie szczędzi emocji, nie skąpi uczuć. Stosowanie niedopowiedzeń i dawkowanie prawdy fragmentami wzmaga napięcie i podsyca zainteresowanie. Autorka niespiesznie snuje swoją opowieść konsekwentnie odkrywając coraz to nowe elementy układanki, która ostatecznie przestaje być tajemnicą. Powieść jest bardzo realistyczna, a bohaterowie prawdziwi. Historia, która miała miejsce na przedmieściach Buenos Aires mogła wydarzyć się wszędzie. Ludzkie oskarżenia, szkalowanie, stronniczość zawsze doprowadzają do załamania, zmuszają do różnych drastycznych posunięć. Ukazując mechanizmy ludzkiego postępowania autorka stara się zachować obiektywizm. Dzięki temu dramatyzm sięga zenitu, a pozostawienie otwartego zakończenia pozwala zająć własne stanowisko w sprawie.
serce5„Okruchy szczęścia” to rewelacyjna historia, którą mogę polecić każdemu bez wyjątku. Naprawdę warto po nią sięgnąć. Zachęcam serdecznie.

INNE WYDANIA:
25437388 25559952 30228886 28789280 34644763
31194490 33558994 32812010

liniaserce

Czytamy powieści obyczajowe; WyPożyczone; Przeczytam tyle ile mam wzrostu; Wielkobukowe wyzwanie 2017 – podróże; Wyzwanie czytelnicze 2017; Wyzwanie biblioteczne wariant I; Pod hasłem;

liniaserce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>