„Poza trasą” – Rafał Urbanelis

NA PÓŁCE „PRZECZYTANE” – 23.03.2017

Okładka książki Poza trasą

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 15 luty 2017
ISBN: 978-83-7924-757-8
Liczba stron: 304
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
śnieżynki„PASJA ZACZYNA SIĘ WTEDY, KIEDY CIŚNIESZ NAWET, JAK NIKT NIE WIDZI”
śnieg gwiazdaW swojej pierwszej książce „Poza trasą” Rafał Urbanelis podzielił się z czytelnikami miłością do uprawiania ekstremalnej formy narciarstwa zjazdowego poza wyznaczonymi stokami. Nawet nie miałam pojęcia, że istnieje tyle odmian tego arcyciekawego i przynoszącego mnóstwo satysfakcji sportu. Bo jeździć poza trasami można na wiele sposobów – wykorzystując do tego celu freetouring, heliski, skijoering, a nawet kiteskiing. Wszystkie te formy łączy wysoki poziom adrenaliny i endorfin, które towarzyszą jeździe „na dziko” po puszystym, lekkim śniegu. Uprawianie takiego sportu wymaga ogromnej wiedzy, umiejętności i przygotowania, ale szusowanie wśród dzikiej przyrody rekompensuje wszystkie niedogodności. Narciarstwo poza trasowe łączy się ściśle z częstymi podróżami po świecie, do miejsc, w których dziewicza przyroda nie poddała się jeszcze destrukcyjnej działalności człowieka. Takie eskapady z kolei są idealnym sposobem na poznawanie ciekawych ludzi i odwiedzanie nowych zakątków świata.
śnieg gwiazdaI o tym właśnie jest ta niezwykle ciekawa, przepełniona wrażeniami i emocjami relacja. Z każdej strony tej książki przenika zamiłowanie autora do tego, co robi, ale również pokora przed siłami natury, które nie zawsze da się przewidzieć. Narciarz ekstremalny poszukujący nowych tras narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Uruchomienie lawiny w takich warunkach to żaden problem, ale już wygrzebanie się spod śniegu graniczy z cudem i bardzo często kończy się tragicznie. Stąd wyposażenie takiej osoby w ważący przynajmniej dwadzieścia kilogramów plecak z niezbędnym sprzętem oraz wiedza z zakresu bezpieczeństwa.
śnieg gwiazdaPoza interesującymi relacjami związanymi z konkretnymi miejscami, krajami i poznanymi tam ludźmi autor dzieli się z czytelnikami wieloma praktycznymi radami na temat organizacji samej podróży, sugeruje, na co zwrócić uwagę wybierając się właśnie w ten, a nie inny rejon świata.
W części nazwanej suplementem zamieszczonych zostało wiele zdjęć opatrzonych komentarzami, które są idealnym uzupełnieniem tych niecodziennych historii. Nie wiem, czy nie lepiej byłoby je zamieścić bezpośrednio w tekście, co pozwoliłoby uniknąć powtórzeń w opisach – taka moja drobna sugestia.
śnieg gwiazdaLektura „Poza trasą” to dla mnie fascynująca przygoda, w której śnieg, góry, natura i narty odgrywają decydującą rolę. Wiem jakie to piękne uczucie, ile radości daje szusowanie w dół stoku, a jako zwykły laik jeżdżę po wyznaczonych trasach. Mogę się więc domyślać, ile zadowolenia, szczęścia i… prawdziwej wolności dają takie ekstremalne zjazdy. Z relacji autora bije duża wrażliwość, dojrzałość i pokora. Wielokrotnie pojawia się temat bezpieczeństwa – bo to ono przecież jest najważniejsze. Znajdziemy tu również elementy humorystyczne, gdyż całość napisana jest lekko i zwyczajnie. Przemierzając kolejne kraje i kontynenty nie nudzimy się, bo każda następna strona kryje w sobie kolejną ciekawostkę.
śnieg gwiazdaTą recenzją zwracam się przede wszystkim do narciarzy, ale także ludzi kochających góry, wyzwania i adrenalinę. Lektura tej książki to dla Was idealna propozycja na dzielenie i rozwijanie swoich pasji. Może właśnie dzięki niej spróbujecie swoich sił poza trasą?…
śnieg gwiazdaPanie Rafale, dziękuję za tak sympatyczną i emocjonującą relację, którą czytałam z wypiekami na twarzy. Już dziś książka powędrowała w ręce następnego czytelnika. Na pewno będę odwiedzać stronę nakreche.com i czytać o kolejnych narciarskich wyprawach. Życzę, aby kiteskiing na Antarktydzie stał się nową, ekscytującą przygodą, którą podzieli się Pan w jednej z następnych książek.
śnieżynki

Książka bierze udział w wyzwaniach:
WyPożyczone; Przeczytam tyle ile mam wzrostu; Wyzwanie CZYTAMY NOWOŚCI;  Wielkobukowe wyzwanie 2017 – podróże; ABC czytania 2017; Pod hasłem

śnieżynki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>