„Wymarzony dom” – Magdalena Kordel

NA PÓŁCE „PRZECZYTANE” – 25.02.2017

Okładka książki Wymarzony dom

Seria/cykl wydawniczy: Malownicze 1
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 17 luty 2014
ISBN: 978-83-240-2991-4
Liczba stron: 400
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
LINIE KWIATKI 192Zaraz po Nowym Roku z przyjemnością sięgnęłam po „Anioła do wynajęcia” Magdaleny Kordel i bardzo mnie ucieszyło, kiedy jeden z wątków zakończył się w Malowniczem. Poznałam to urokliwe miasteczko położone u stóp Sudetów już przy okazji wcześniejszych powieści autorki i chyba dzięki „Aniołowi…” znowu zatęskniłam za tym miejscem.
blogmotylkiWybierając się wraz z Madeleine – główną bohaterką powieści „Wymarzony dom” z Warszawy na południe, a dokładniej południowy zachód wiedziałam, że nie będę żałować, gdyż Malownicze zawsze kryje w zanadrzu jakieś niespodzianki…

Ale od początku…

Madeleine – tłumaczka języka francuskiego, kobieta z rozbudowaną empatią i wiarą w ludzi w przypływie impulsu kupuje od matki swojej przyjaciółki dom właśnie w Malowniczem. Ta dość osobliwa transakcja ( bo kto dzisiaj kupuje „w ciemno” nieruchomość, do tego na prowincji) staje się powodem znaczących zmian w życiu bohaterki. Na skutek wcześniej podjętych decyzji kobieta i tak zamierza wyjechać ze stolicy, a teraz pojawia się ku temu powód i cel.
blogmotylkiNabytek Madeleine okazuje się być zaniedbanym domiszczem z dużym ogrodem zarośniętym chwastami. Jego położenie na uboczu, z dala od centrum Malowniczego z jednej strony zapewnia spokój i ciszę, z drugiej może… utrudniać życie. Bohaterka jednak odnajduje w swoim nowym – starym domu pozytywną energię i pragnie przywrócić go do życia. Decyduje się zmierzyć z remontem, w którym pomagają jej uczynni mieszkańcy, co więcej, chce nadać temu miejscu jego dawny charakter.
blogmotylkiMadeleine wprost przyciąga do siebie ludzi, chętna do pomocy, nikogo nie zostawi w potrzebie. Dlatego szybko zyskuje sobie sympatię zarówno Malowniczan, jak i przyjezdnych. W ten sposób trafia do niej Julka, która poszukuje informacji o swoim marnotrawnym ojcu, tutaj znajdują dom i otwarte serce dwie siostry – Marcysia i Ania, które zaniedbywane przez dziadków alkoholików nie mają łatwego dzieciństwa, tu wreszcie trafia Kasia – młodsza siostra bohaterki, zbuntowana nastolatka, która pogubiła się w swoim młodzieńczym pojmowaniu świata. To wszystko sprawia, że osobiste problemy bohaterki schodzą na dalszy plan, a ważne staje się to, co jest tu i teraz.
blogmotylkiPrzesympatyczna opowieść, nieprzesłodzona, chwilami przepełniona smutkiem i niepewnością, ale niosąca nadzieję. Dzięki takim powieściom z optymizmem możemy patrzeć w przyszłość i szukać dobra w ludziach. Historia pełna jest też zabawnych, humorystycznych sytuacji, jak choćby wątek związany z zalotami pana Miecia – miejscowego żulika, którego po prostu nie sposób nie polubić. W Malowniczem jak zawsze wiele się dzieje, a my, czytelnicy, towarzysząc fikcyjnym bohaterom stajemy się niemalże mieszkańcami tego niesamowitego miejsca. Jeśli poznaliście już Malownicze, to jestem przekonana, że z radością tam wracacie, a jeśli jeszcze nie mieliście okazji, to zapewniam, że miasteczko i jego mieszkańcy zawładną waszym sercem. Bo jeśli ktoś raz pojawi się w tym miejscu, na pewno niebawem tu wróci.

Polecam.
CYKL MALOWNICZE ZAWIERA:

Okładka książki Wymarzony dom

„WYMARZONY DOM”

Wymarzony czas

„WYMARZONY CZAS”

Tajemnica bzów

TAJEMNICA BZÓW”

Nadzieje i marzenia

„NADZIEJE I MARZENIA”

LINIE KWIATKI 192Książka bierze udział w wyzwaniach:

Czytamy powieści obyczajowe; WyPożyczone; ABC czytania 2017;  Przeczytam tyle ile mam wzrostu; Pod hasłem; Wyzwanie biblioteczne wariant I; Wielkobukowe wyzwanie 2017 – podróże;  Wyzwanie czytelnicze 2017;

LINIE KWIATKI 192

2 myśli nt. „„Wymarzony dom” – Magdalena Kordel”

  1. Również bardzo mi się podobała. Zaskoczeniem była dla mnie też w ostatnim czasie powieść Pauliny Świst „Prokurator”. Intrygująca książka, która nie da się zaliczyć do jednego gatunku :)

    1. „Prokuratora” mam ustawionego gdzieś w kolejce do czytania. :-) Jeśli łączy w sobie kilka gatunków, jest nieszablonowa to na pewno warto po nią sięgnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>