„Nie pozwól mi odejść” – Catherine Ryan-Hyde

NA PÓŁCE „PRZECZYTANE” – 22.08.2016

Okładka książki Nie pozwól mi odejść

Tłumaczenie: Małgorzata Żbikowska
Tytuł oryginału: Don’t Let Me Go
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 10 wrzesień 2014
ISBN: 978-83-7686-255-2
Liczba stron: 344
Okładka: Miękka
linia białaW ubiegłym roku przeczytałam książkę Catherine Ryan-Hyde pt.”Dzień, który zmienił wszystko” i do dziś mam w pamięci historię Nathana i małego Nata, która wywarła na mnie duże wrażenie. Dlatego z prawdziwą przyjemnością sięgnęłam po ostatnio wydaną powieść autorki pt.: „Nie pozwól mi odejść” mając nadzieję na równie ciekawą i emocjonującą lekturę. I od razu napiszę, że się nie zawiodłam. Historia dziewięcioletniej Grace chwyta za serce, jest zegar wahadłowzruszająca, intrygująca i ciekawa. Dziewczynka przeżywa trudne chwile, tkwi w zaklętym kręgu, z którego samej nie uda jej się wyzwolić. Aby zwrócić na siebie uwagę dorosłych przesiaduje na schodach kamienicy, w której mieszka. W ten sposób ma nadzieję otrzymać pomoc i być może rozwiązać swoje problemy, które wykraczają daleko poza dziecięcy świat. Mama Grace jak dotąd bezskutecznie walczyła z nałogiem. Nadużywanie leków pchnęło ja w ramiona uzależnienia, z którego trudno się wyzwolić. Nie widząc szans na zmianę istniejącej sytuacji Grace postanowiła zorganizować sobie życie po swojemu. Sąsiedzi bardzo szybko odpowiedzieli na jej apel o zainteresowanie, udzielili jej wsparcia i pomocy, której potrzebowała, podczas gdy jej mama przesypiała całe dnie zamroczona farmaceutykami.

W ten sposób Grace poznała Rayleen – opiekuńczą singielkę, manikiurzystkę, która starała się uchronić dziewczynkę przed smutnym losem dziecka z rodziny zastępczej. Billy Shine – były tancerkatancerz z Broadwayu cierpiący na agorafobie i napady paniki, który od kilkunastu lat nie wychodził z mieszkania stał się ulubionym przyjacielem małej Grace. Jake Laferty – ekscentryczny mężczyzna, ogólnie nielubiany i ignorowany przez otoczenie z uwagi na trudny charakter, właśnie dla swojej małej sąsiadki zrobił wyjątek, okazując drugie oblicze miłego i uczynnego człowieka. Nawet Pani Hinman – prawie dziewięćdziesięcioletnia staruszka chcąc włączyć się do pomocy szyła dla Grace nowe ubrania z resztek. Był też Felipe Alvarez, który najczęściej czuwał nad bezpieczeństwem Grace w drodze do i ze szkoły.

Każdy z bohaterów zmagał się z własnymi kłopotami dorosłego życia, a mimo to w ciągu kilku chwil stworzyli zgodny team, dla krórego sprawą nadrzędną stało się dobro Grace i ocalenie jej przed opieką społeczną.

Powieść Catherine Ryan-Hyde to prawdziwe studium psychiki bohaterów. Wszyscy po przejściach, doświadczeni w jakiś sposób przez życie, a wśród nich, w tym całym skomplikowanym i nieprzyjaznym świecie dorosłych, zaradna i dzielna dziewięcioletnia dziewczynka, która z racji swojego położenia musiała szybko dorosnąć. Grace posiada w sobie całe pokłady siły, empatii i zrozumienia, które potrafią zmiękczyć najtwardsze serce. Dzięki małej sąsiadce i zwykłej ludzkiej dobroci każdy z bohaterów zmienia się, odradza i leczy duszę.

„Nie pozwól mi odejść” to książka o problemach, lękach, samotności, przyjaźni i miłości. To historia o tym, jak ważny dla każdego z nas jest drugi człowiek. To optymistyczna gołąb serceopowieść niosąca wiarę w ludzką życzliwość i nadzieję na przezwyciężenie własnych słabości. To wartościowa lektura, której warto poświęcić czas i uwagę.

Polecam serdecznie.
INNE WYDANIA:
12030880 15781905 23786794 16138256 16457652

płatkiKsiążka bierze udział w wyzwaniach na 2016 rok:

Wyzwanie biblioteczne 2016 AKCJA CZYTELNICZ U EJOTKA A B C CZYTANIA

płatki

2 myśli nt. „„Nie pozwól mi odejść” – Catherine Ryan-Hyde”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>