„Srebrna dziewczyna – Elin Hilderbrand

NA PÓŁCE „PRZECZYTANE” – 25.07.2016

Okładka książki Srebrna dziewczyna

Tłumaczenie: Alina Jakubowska
Tytuł oryginału: Silver Girl
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 25 lipiec 2012
ISBN: 978-83-7799-375-0
Liczba stron: 464
Okładka: Miękka
linie (37)Jakiś czas temu sięgnęłam po „Srebrną dziewczynę”, ale był to jedynie fragment udostępniony w wersji elektronicznej. Pomimo tych ledwie 60 stron historia opisana przez Elin Hilderbrand zaciekawiła mnie i zaintrygowała. Możecie sobie wyobrazić mój niedosyt i rozczarowanie, gdy fragment dobiegł końca… Czytając teraz tę historię w całości znów wsiąknęłam zupełnie w opisywane wydarzenia i nawet nie wiem, kiedy dotarłam do niezapominajkafinału. Podobnie jak w innych swoich powieściach i tym razem autorka zabiera nas na malowniczą i jedyną w swoim rodzaju wyspę Nantucket, gdzie znajdują się letnie domy wyższych klas średnich.

W poszukiwaniu spokoju przyjeżdżają tu na wakacje dwie przyjaciółki z dzieciństwa – Constance Flute i Meredith Dellin. Niespełna 50-letnia Connie posiada na Nantucket swój letni dom zaprojektowany przez męża – cenionego architekta, który przed dwoma laty przegrał walkę z nowotworem. Pomimo długiej żałoby kobieta nie może pogodzić się z jego śmiercią, ale mimo wszystko decyduje się spędzić lato w miejscu, gdzie od lat spędzali je wspólnie. Ale Connie nie przyjeżdża na wyspę sama. Towarzyszy jej przyjaciółka z dzieciństwa – Meredith Dellin, która przeżywa bardzo trudny okres w swoim życiu. Jej mąż został oskarżony i skazany za oszustwa finansowe na ogromną skalę, a ona jest podejrzana o współudział, mimo, że nie miała nic wspólnego z interesami męża. Dzięki Connie Meredith ma szansę ukryć się przed reporterami i wierzycielami, choć i tutaj dosięga ją mściwość poszkodowanych.

Przyjaciółki odkładają na bok wcześniejsze nieporozumienia i chcą wspólnie stawić czoła problemom. Connie stara się zaopiekować Meredith, udzielić jej wszelkiej możliwej pomocy kwiatuszek niebi sprawić, by ten trudny okres przetrwała możliwie najspokojniej. Dzięki przyjaciółce nie czuje się taka samotna, godzi się ze śmiercią męża i powoli otwiera się na ludzi i nowe znajomości.

Elin Hilderbrand oddała w ręce czytelnika mądrą powieść o niezwykłej sile przyjaźni, ludzkich dramatach i trudnej miłości. To także historia o bezgranicznym zaufaniu, które pozwala uśpić czujność i obiektywną ocenę sytuacji. Autorka wiele miejsca poświęciła również relacjom międzyludzkim, rodzicielskiej miłości i wybaczeniu. Wydarzenia opisywane z punktu widzenia obu kobiet dają rzetelny i obiektywny obraz kreowanej rzeczywistości. Sięganie wstecz do czasów wczesnej młodości pozwala poznać bohaterki w różnych sytuacjach życiowych i przyjrzeć się dokładniej ich charakterom i motywom postępowania. Są to postacie wyraziste i autentyczne, które przekazują całą gamę uczuć i emocji trafiających prosto do serca czytelnika. Pani Hilderbrand już nie raz udowodniła, że potrafi pisać z polotem. Akcja przebiega wartko, dużo się dzieje i da się wyczuć napięcie towarzyszące wydarzeniom. Bardzo odpowiada mi styl autorki. Język jest prosty, klarowny, ale pozbawiony banałów i płytkich frazesów. Książki Pani Hilderbrand naprawdę dobrze się czyta.

Letnia okładka z dziewczyną na plaży sugeruje lekkie, kwiaty księgawakacyjne czytadło, ale „Srebrna dziewczyna” to coś więcej. Ta historia ma głębszą wymowę i zmusza do refleksji, a to czyni z niej wartościową lekturę. Jest to trzecia powieść autorki, jaką miałam przyjemność przeczytać i już cieszę się na następne.

Polecam.
INNE WYDANIA:
Srebrna dziewczyna 9503336 15946093 25647833 18068452
20647452 25972960 25076207 24294925

linianiebKsiążka bierze udział w moich wyzwaniach na 2016 rok:

Wyzwanie biblioteczne 2016
A B C CZYTANIA
CZYTELNICZE WYZWANIE 2016 Zaczęłam, ale nie skończyłam

linianieb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>