„Daleko od szosy” – Henryk Czarnecki

NA PÓŁCE „PRZECZYTANE” – 19.02.2016

Okładka książki Daleko od szosy

Wydawnictwo: Łódzkie
Data wydania: 1979 rok
ISBN: Brak
Liczba stron: 244
Okładka: Miękka
liniapłot„Daleko od szosy” – dla mnie osobiście kultowy film, serial wszech czasów, który oglądałam wiele, wiele razy i zawsze miło do niego wracam. Teraz przyszła pora na książkę Henryka Czarneckiego pod tym samym tytułem. Pomysł na stworzenie opowieści o Leszku Góreckim powstał dzięki szkolnemu wypracowaniu jednego z uczniów autora książki. Historia ta nie jest zatem efektem czystej wyobraźni, ale w jakimś stopniu oparta została na prawdziwych wydarzeniach. I kwiat wiśnizapewne dzięki temu ma w sobie tyle realizmu i prawdy życiowej. Z prawdziwą przyjemnością przeniosłam się ponownie w lata 60-te i 70-te XX wieku do małej wsi na Kujawach, aby wraz z Leszkiem przeżywać jego życiowe i sercowe rozterki oraz towarzyszyć mu w podejmowaniu ważnych decyzji i dążeniu do realizacji marzeń.

Jeśli miałabym oceniać tę książkę, to w tym konkretnym wypadku przedłożyłabym film nad słowo pisane (co mi się rzadko zdarza). Być może wynika to z faktu, że serial znam dosłownie „na wylot” i darzę go ogromnym sentymentem. Poza tym książka pisana na podstawie scenariusza i licząca sobie niespełna 250 stron podejmuje właściwie niemal wszystkie wątki serialu, ale z oczywistych względów są one potraktowane skrótowo. Tym nie mniej nie zabrakło charakterystycznych, niezwykle oryginalnych i zapamiętanych dialogów, humoru sytuacyjnego i tych wszystkich ciepłych blogpoziomemocji i wrażeń, które towarzyszą filmowi.
Jeśli macie sentyment do „Daleko od szosy” wyświetlanego na „szklanym ekranie” to polecam skonfrontować swoje wrażenia z książką Henryka Czarneckiego. Warto!

INNE WYDANIA:
"Daleko od szosy"

linia kwiatyKsiążka bierze udział w moich wyzwaniach na 2016 rok:

A B C CZYTANIA MINI CZELENDŻ 2016
CZYTELNICZE WYZWANIE 2016 Na jej podstawie powstał film

linia kwiaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>