„Severina” – Rodrigo Rey Rosa

NA PÓŁCE „PRZECZYTANE” – 25.11.2014

Okładka książki Severina

Tłumaczenie: Barbara Jaroszczuk
Tytuł oryginału: Severina
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania:  06 marzec 2013
ISBN: 978-83-63387-70-9
Liczba stron: 128
Okładka: Twarda
linia2

„Severina” Rodrigo Rey Rosy to książka niekonwencjonalna. Piękna, kolorowa okładka i ciekawy opis wydawcy zachęcają do przeczytania. Ale jeśli oczekujemy klasycznego romansu z elementami kryminału to możemy się rozczarować. Brutalną blogksiążkarzeczywistość Gwatemali też trudno odczuć. Na niewiele ponad stu stronach nie dałoby się chyba zawrzeć tego typu opowieści.

Czym jest zatem „Severina”?

To liryczno-filozoficzna opowieść o romansie, a właściwie miłości, księgarza do tajemniczej nieznajomej – namiętnej złodziejki książek. Pewnego dnia kobieta odwiedza księgarnię Entretenida należącą do głównego bohatera i nie niepokojona przez nikogo (nawet system alarmowy) wynosi ze sklepu kilka książek. Takie incydenty zaczynają zdarzać się systematycznie pod niemym przyzwoleniem księgarza, ale do czasu… Mężczyzna jest zafascynowany „klientką”, jakaś tajemnicza siła przyciąga go do niej. Poznanie tajemnicy złodziejki – Any Severiny Bruguera zmusza bohatera do pewnych zmian i ryzykownych posunięć w jego dotąd uporządkowanym życiu.

Motywem przewodnim tej historii jest miłość do książek połączona z chęcią posiadania – z jednej strony oraz uczucie mężczyzny do intrygującej kobiety, które nosi w sobie znamiona miłości destrukcyjnej, niszczycielskiej, złej – z drugiej. Wiele miejsca poświęcono książkom i wszyscy przedstawieni bohaterowie to miłośnicy literatury. Ale znajdziemy tu również blogamorekogromną pasję i wysublimowane kłamstwo.

„Nie da się być mądrym i zarazem kochać.”

Osobiście pozostaję pod dużym wrażeniem tej opowieści, która zasiała we mnie pewnego rodzaju niepokój, niepewność, ciekawość i dostarczyła sporo emocji. Autor mówi prostym, czytelnym, zrozumiałym językiem, któremu towarzyszy niepowtarzalny klimat owiany nutą tajemniczości. Swoją konwencją przywodzi mi na myśl „Dom z papieru” Carlosa books_ko5drdssMaría Domíngueza. Chętnie poznam kolejną powieść autora i mam nadzieję, że będę równie miło zaskoczona.

Zdecydowanie polecam.

INNE WYDANIA:
13386423 18197189 15704295 17156467

Jedna myśl nt. „„Severina” – Rodrigo Rey Rosa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>