„Lawendowy pokój” – Nina George

NA PÓŁCE „PRZECZYTANE” – 02.11.2014

Okładka książki Lawendowy pokój

Tłumaczenie: Paulina Filippi-Lechowska
Tytuł oryginału: Das Lavendelzimmer
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania:  30 lipiec 2014
ISBN: 978-83-7515-307-1
Liczba stron: 344
Okładka: Miękka
linia13„Lawendowy pokój” to powieść na jaką czekałam, książka nietuzinkowa, taka, jakie uwielbiam i na jakie trudno trafić. Co mnie w niej urzekło?…lawenda Po pierwsze… historia wiecznej miłości Jeana i Manon, uczucia silniejszego niż śmierć, które trwa pomimo wszystko i na przekór wszystkiemu. Miłość bezwarunkowa, którą bohaterowie cieszyli się przez pięć lat i która nadal trwa, pomimo pewnego sierpniowego dnia, kiedy to Manon bez słowa opuszcza Jeana i wyjeżdża do swojego domu na południe Francji. Jean przez kolejne 21 lat swojego życia nie potrafi zapomnieć, nie umie przestać kochać, nie jest zdolny nawet do złości. Dlaczego Manon odeszła bez słowa wyjaśnienia? Po drugie… cudowna pasja Jeana Perdu do książek, które mają do spełnienia nową rolę – są lekarstwami na smutki i choroby duszy, a księgarnia to po prostu „Apteka Literacka”, gdzie oferuje się zainteresowanym stosowną terapię. Bohater posiada nawet pewne antidotum na dolegliwości swojego złamanego serca w postaci „Zorzy Polarnej” Sanary, ale książka przynosi mu tylko nieznaczną ulgę w cierpieniu. Co zatem musi zrobić Jean, aby wreszcie uleczyć swoje serce?

Po trzecie… wspaniały, intrygujący rejs z północy na południe Francji – rzekami i kanałami z Paryża do słonecznej Prowansji, gdzie pośród urokliwego krajobrazu czas płynie wolniej, a problemy i tragedie nabierają zupełnie nowego wymiaru. Jest to swego rodzaju podróż po nowe życie, nowy początek. Czy rzeczywiście bohaterowi uda się przekroczyć próg końca i rozpocząć życie od nowa?

Po czwarte… ogromna ilość mądrych prawd o…

– życiu: ” Czas spędzony razem jest nieprzemijalny, nieśmiertelny. A życie wcale się nie kończy. Śmierć ukochanych osób jest tylko progiem pomiędzy końcem, a nowym początkiem.”

– wspomnieniach: „Wspomnienia są jak wilki. Nie da się od nich odgrodzić w nadziei, że Cię zignorują.”

– miłości: „Miłość to nie kwestia decyzji. Nie możemy nikogo zmusić żeby nas kochał. I nie ma na to żadnej recepty. Jest tylko sama miłość. A my jesteśmy na jej łasce i niełasce. Nic na to nie poradzimy.”

– książkach: „Książka to lekarz i lekarstwo w jednym. Stawia diagnozę i jednocześnie wyznacza terapię.”

I wiele innych, które są prawdziwe, zawsze aktualne i nigdy nie tracą na znaczeniu.

Po piąte…, po szóste… mogłabym tak jeszcze długo wymieniać. „Lawendowy pokój” to książka niecodzienna, opowiada o przyjaźni, poszukiwaniu sensu i pomysłu na życie, ptakrozliczeniu z przeszłością, a więc każdy odnajdzie tu temat, jaki go zainteresuje. To jest powieść do której można i powinno się wracać – historia, którą należy przeczytać!

Polecam.
INNE WYDANIA:
Das Lavendelzimmer - George Nina 22035595 22363868 23385976 22757725
22905339

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>