„Wiosna w Różanach” – Bogna Ziembicka

NA PÓŁCE „PRZECZYTANE” – 06.07.2014

Wiosna w Różanach - Bogna Ziembicka

Seria/cykl wydawniczy: Różany 2
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 11 lipca 2012
ISBN: 978-83-7515-201-2
Liczba stron: 376
Okładka: Miękka

linia2Sporo już czasu upłynęło od mojej ostatniej wizyty w Różanach. Bardzo chętnie powróciłam do tego urokliwego miejsca i poznanych wcześniej bohaterów. I choć tym razem historia Zosi, jej najbliższych, Krzysztofa, Marianny i Eryka nie tyle dotyczy samych Różan i dworku Boruckich, ale dalszych losów samych bohaterów, to z prawdziwą przyjemnością towarzyszyłam bohaterom w ich smutkach i radościach.

Już od pierwszych stron powieści w życiu Zosi dużo się dzieje, a jeszcze więcej zmienia. Dziewczyna dojrzewa pod wpływem trudnych przeżyć i wreszcie z nieco naiwnej i łatwowiernej osóbki przeradza się w mądrą i rozważną kobietę. Los niestety nie jest dla bohaterki łaskawy, umiera Pani Zuzanna – jej ukochana niania, zaraz potem ojciec żegna się z życiem, a Zosia trafia na oddział położniczy krakowskiego szpitala, gdzie dowiaduje się, że straciła dziecko. To niekończące się pasmo nieszczęść dopełnia jeszcze rozstanie z mężczyzną, z którym planowała wspólne życie. Trudno nie dorosnąć po takich tragediach, kiedy w bardzo krótkim czasie zostaje się samym na świecie. Ale jeszcze trudniej w takiej sytuacji uwierzyć w sens życia. Na szczęście Zosia ma jeszcze oddanych przyjaciół, którzy naprawdę ją kochają i to dzięki nim bohaterka będzie się starała pokonać chorobę swej duszy. Czy jej się to uda? Jakie niespodzianki przygotuje Zosi los?

„Wiosna w Różanach” to także opowieść o Mariannie – dobrej motylprzyjaciółce mieszkającej po sąsiedzku w Różanach. Jej życie dalekie jest od marzeń, a samotność często zagląda przez okna.

Czy Marianna odnajdzie swoje szczęście?

„Wiosna w Różanach” to wreszcie wzruszająca historia Zuzanny opowiedziana przez bohaterkę na kartkach jej notatników, które po swojej śmierci pozostawiła Zosi w testamencie. Niania opowiada w nich o swoim dawnym życiu i wydarzeniach z młodości. W pamiętnikach tych zawarte zostały pewne wskazówki, dzięki którym Zosia próbuje odnaleźć spokój duszy i odzyskać wiarę w przyszłość. Zapiski poprzeplatane zostały ciekawymi przepisami na smakowite polskie dania, których używały nasze babcie.

Historie tych trzech kobiet – Marianny, Zuzanny i Zosi – są z pozoru różne, oddalone w czasie, ale wspaniale się uzupełniają, zaplatają i prowadzą do dość zaskakującego finału.

Autorka wspaniale oddała specyfikę, klimat i nastrój zarówno obecnych czasów, jak i wczesnych lat powojennych połowy XX wieku.

A Różany?…

Różany to magiczne miejsce, które leczy zranione serca, koi duszę i przyciąga szczęście. Chętnie sama wypróbowałabym ich działanie, bo pamiętajcie, że w tym miejscu można się zakochać. płot

Polecam. P.S. Jeszcze raz dziękuję Pani Bognie za tę przepiękną książkę.
CYKL „RÓŻANY” OBEJMUJE NASTĘPUJĄCE POWIEŚCI:

Droga do Różan - Bogna Ziembicka

„DROGA DO RÓŻAN”

Wiosna w Różanach - Bogna Ziembicka

„WIOSNA W RÓŻANACH”

Okładka książki Tylko dzięki miłości

„TYLKO DZIĘKI MIŁOŚCI”

Okładka książki Bądź przy mnie

„BĄDŹ PRZY MNIE”

Okładka książki Na zawsze Różany

„NA ZAWSZE RÓŻANY”

różę różowe

INNE WYDANIA:
Wiosna w Różanach - Bogna Ziembicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>